Речі, які ви маєте знати

1. Авторське право:

1) частина національного цивільного права і розділ міжнародного приватного права, що регулює права авторів творів науки, літератури та мистецтва (включно з правами на комп’ютерне програмне забезпечення);

2) виключне право на відтворення, публікацію та продаж змісту та форми твору.2. Інтелектуальна власність (ІВ) (умовний узагальнюючий термін) – права на літературні, художні та наукові твори; винаходи, наукові відкриття, товарні знаки, тощо. Об’єктом охорони І.В. є право авторства на згадані об’єкти.3. “Пропрієтарна (від від “property” – право власності, володіння) (або ж "закрита", "звичайна") інтелектуальна власність” – інтелектуальна власність, автор та (або) власник якої зберігає за собою всі основні майнові та немайнові права на об’єкт інтелектуальної власності.

Якщо програма "пропрієтарна" – це означає, що її виробник забороняє тобі досліджувати, вивчати, змінювати та без умов копіювати її, а часто – навіть і переносити на інший комп’ютер. Власне, все, на що ти маєш право, придбавши "пропрієтарну" програму – це запускати її на одному конкретному комп’ютері. Порушення цих заборон призводить до кримінальної відповідальності. Через те, що силові органи держави виконують позови великих пропрієтарних фірм – через незаконне (без придбання ліцензії) використання такої комп’ютерної програми твій комп’ютер може бути конфіскований, а у разі перевищення доволі незначної суми "збитків" (який вираховується як "недотриманий фірмою прибуток") – можна потрапити і за грати. Юристи часто використовують цей "важіль", щоб тримати "на короткий шворці" керівників невеличких українських фірм, які не мають можливості викласти кругленьку суму за "легалізацію" програмного забезпечення на фірмі (один з типів так званого "юридичного підприємництва").

 

4. “Вільна інтелектуальна власність” – інтелектуальна власність, щодо якої допускається вільне використання об’єкту власності. Це означає, що автор та (або) власник зберігає за собою лише всі або частину особистих немайнових прав на об’єкт інтелектуальної власності; майнові ж права – передає у відкрите (вільне) суспільне користування.

Якщо програма "вільна" – це означає, що ти можеш її копіювати, змінювати, використовувати і передавати, кому і як тобі потрібно, а також маєш право отримувати прибуток від послуг, наданих тобою у зв’язку з використанням або копіюванням програми (наприклад, за встановлення, відлагодження або зміну програми для потреб змовника, розробку документації и т.п.)

 

5. “Відкрита інтелектуальна власність” – інтелектуальна власність, щодо якої допускається вільне отримання та вивчення об’єкту власності. Це означає, що автор та (або) власник передає у відкрите (вільне) суспільне користування вичерпні дані про склад, структуру та побудову об’єкту інтелектуальної власності (наприклад, код комп’ютерної програми).

Якщо програма "відкрита" – це означає, що є вільно доступним початковий код програми, і ти може його вивчати та змінювати у разі необхідності. Під "доступністю" узвичай розуміють, що початковий код програми можна закачати з загальнодоступних Інтернет-серверів, або отримати у складі дистрибутивної (скомплектованої для використання та розповсюдження) версії ПЗ.

 

6. “Відкрита / Вільна інтелектуальна власність” – інтелектуальна власність, що поєднує риси Вільної та Відкритої інтелектуальної власності. Це означає, що користувач об’єкту такої інтелектуальної власності отримує права не менші, ніж копіювання, вивчення, модифікації та використання об’єкту інтелектуальної власності для будь-яких цілей.

 

7. “Вільна ліцензія на програмне забезпечення” – будь-яка ліцензія на ПЗ, що гарантує користувачеві права та можливості використання програми, не менші, ніж такі:

  • використання програми для будь-яких цілей;
  • доступ до програмного коду;
  • будь-які дослідження механізмів функціонування програми;
  • можливість використання механізмів (принципів) функціонування і будь-яких частин коду програми для створення інших програм та (або) адаптації до потреб користувача;
  • можливість копіювання (тиражування) і публічного поширення копій програми;
  • можливість зміни і вільного поширення як оригінальної програми, так і зміненої, за тими ж умовами, під які підпадає і оригінальна програма.

Все програмне забезпечення, яке ти отримаєш в ході програми "Technological REBELLION" – відповідатиме вимогам Вільної ліцензії на програмне забезпечення.