press_rel_25.pdf

65 K

Мільйони доларів з українського бюджету будуть втрачені через протиконкурентну та невідповідну законодавству про державні закупівлі політику Міністерства Освіти й Науки

Прес-реліз 25/11/05

Українська Асоціація Користувачів та Розробників Відкритого Програмного Забезпечення (УАВПЗ) вважає запропоновану нещодавно Міністерстовом Освіти й Науки процедуру "легалізації" ПЗ від одного з виробників протиконкурентною та невідповідною законодавству про державні закупівлі.

Запропоновані асигнування в 30 млн. доларів на безальтернативну закупівлю 120 000 наборів ПЗ одного виробника – компанії Microsoft – призведуть не тільки до відтоку значних коштів за кордон, але й до значних прихованих витрат з державного бюджету та до остаточної монополізації ринку.

В результаті підписання угоди про “легалізацію” програмного забезпечення у органах влади у травні цього року із компанією Microsoft в Україні було штучно створено ситуацію монополії на ринку програмних продуктів в Україні. Вона стала можливою завдяки відсутності будь-якого конкурсу при прийнятті рішення про “легалізацію” програмного забезпечення.

Попри те, що Департамент Інтелектуальної власності МОНу говорить про організацію тендерів на постачання програмного забезпечення, угода із Microsoft обмежує кількість учасників торгів десятьмя компаніями-дилерами Microsoft, що порушує принципи ринкової конкуренції, і не дає державі ніякої альтернативи в виборі постачальника програмного забезпечення. УАВПЗ вважає, що діям МОН повинні дати оцінку Антимонопольний Комітет України та Тендерна Палата.

Реалізація плану підкилимної “легалізації” програмного забезпечення для органів державної влади призведе до ряду негативних економічних наслідків:
? Нераціональної витрати 30 мільйонів доларів (без врахування ПДВ) на закупівлю продукції зарубіжного виробника без врахування інтересів українських розробників
? Значні приховані витрати з держбюджету на поновлення парку комп’ютерної техніки, що стане необхідним в результаті закупівель ПЗ від Microsoft без урахування наявного стану комп’ютерного парку
? Створення монополії на українському ринку програмного забезпечення в той час як Європейський Союз жорстко протидіє встановленню монопольного положення в ІТ-секторі
? Створення залежності на державному рівні від одного зарубіжного виробника
? Закріплення протизаконної практики розподілу ІТ-ринку державними чиновниками

Для подолання цієї ситуації УАВПЗ закликає до проведення громадського обговорення способів переходу на ліцензійне програмне забезпечення та врахування можливості застосовувати відкрите програмне забезпечення та відкриті формати даних в державних органах, що на практиці вже реалізується у Німеччині, Австрії, Франції, Іспанії, Великобританії, Норвегії та інших країнах Європейського Союзу. Крім того УАВПЗ вимагає проведення відкритих тендерів на закупівлю ІТ-продуктів державними органами.

Оскільки відкрите програмне забезпечення не має у складі власної ціни ліцензійних виплат, гроші, зекономлені на закупівлі, можна спрямувати на створення мережі центрів навчання та підтримки відкритих програмних рішень в органах державної влади.

Забезпечити 120 000 українських держслужбовців легальним програмним забезпеченням та навчанням і технічною підтримкою/консультаціями протягом 3 років можна на порядок дешевше від пропонованої монопольно-примусової легалізації, що не передбачає жодної підтримки. Крім того, створення такої мережі не тільки допоможе зекономити кошти державного бюджету, але й в короткий час створити сотні високооплачуваних робочих місць по всій Україні.

УАВПЗ висловлює готовність надати детальні об?рунтування та розрахунки державним органам, зацікавленим у створенні повноцінного конкурентного ІТ-середовища в Україні та економії значних коштів державного бюджету.

Прес-служба УАВПЗ